Wystawa „Zbrodnia Katyńska”

W Miejskiej i Powiatowej Bibliotece Publicznej w Wodzisławiu Śląskim rozpoczęto obchody upamiętniające 79. rocznicę zbrodni katyńskiej. Młodzież szkolna oraz zaproszeni goście wysłuchali prelekcji edukacyjnej dr. Dominika Abłamowicza z Instytutu Pamięci Narodowej w Katowicach. Wyświetlony został również  film „Katyń: Dół nr 8”. Wydarzeniem towarzyszącym była prezentacja wystawy IPN pt. „Zbrodnia Katyńska”. Wystawa będzie dostępna do zwiedzania do dnia 19 kwietnia 2019 roku.

Wystawa ukazuje zbrodnię katyńską: układ Ribbentrop-Mołotow, losy polskich oficerów aresztowanych i osadzonych w obozach w Kozielsku, Ostaszkowie i Starobielsku, mord w Katyniu i ogłoszenie przez Niemców informacji o odkryciu masowych grobów polskich oficerów w 1943 r. Na wystawie można zobaczyć m.in. kopię rozkazu likwidacji polskich oficerów więzionych w Ostaszkowie, Kozielsku i Starobielsku podpisanego przez Józefa Stalina.

„Katyń: Dół nr 8“ to  film dokumentalny, który został zrealizowany jesienią 2009 r. na Białorusi i w Rosji oraz wiosną 2010 r. w Polsce. Jego autorzy starają się znaleźć rozwiązanie zagadki znajdującego się w Lesie Katyńskim tzw. dołu śmierci nr 8.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *