140 lat Szkoły w Gorzyczkach

Szanowna Pani Dyrektor, Drodzy Pracownicy, Kochani Uczniowie, Rodzice i Absolwenci!

Dzielę z Wami radość uroczystości 140-lecia istnienia Naszej Szkoły. To bez wątpienia wspaniała okazja, by wyrazić wdzięczność wszystkim, którzy tworzyli historię tej Szkoły za kształtowanie osobowości, wrażliwości, rozwijanie talentów i pasji dzieci i młodzieży. Są to nieocenione wartości, stanowiące fundament, na którym zbudowane jest całe nasze życie.

Nie sposób przejść obojętnie i bez wzruszeń wobec miejsca, w którym ja i moi najbliżsi zostawili cząstkę siebie. Ta szkoła jest szkołą wielu pokoleń. W tym miejscu serce mi podpowiada, by wspomnieć moją nieżyjącą już mamę, Klarę Janeta, która pracowała w najtrudniejszych, powojennych warunkach, kiedy nie było dosłownie niczego, a w oknach brakowało nawet szyb. Była dla tutejszej społeczności dużym autorytetem. Bardzo kochała swoją pracę i przez długie lata z sentymentem ją wspominała. To ona uczyła dzieci, jak łączyć wiarę z patriotyzmem. Brała je na kolana, ucząc modlitwy i polskiej mowy. Była autorką wielu spektakli o tematyce religijnej i patriotycznej. Do dziś jej uczniowie wracają do tych wspomnień z ogromnym wzruszeniem. Trudne to były czasy, a jeszcze trudniej było zrozumieć komunistyczną rzeczywistość, kiedy o bohaterach tamtych wydarzeń kompletnie zapomniano.

Z okazji tej Uroczystości pragnę przywołać także pamięć niektórych powojennych pedagogów. Nazwiska Podeszwa czy Wojczewski również wiele znaczą dla najstarszego pokolenia uczniów i społeczności Gorzyczek i Uchylska. Wielkim szacunkiem darzę obecną Panią Dyrektor, Alinę Konsek, która niejednokrotnie udowodniła, że jest kreatywna, zaangażowana, cechuje się dużą empatią i, mimo że będzie to dla niej wyzwaniem, wierzę, że zadba również o to, by młodzież tej Szkoły pamiętała o bohaterach, którzy dbali, by w polskiej szkole po polsku się mówiło i po polsku myślało.

Dziękując za dobrą współpracę i życzliwość, pozdrawiam całą społeczność Szkoły.

Poseł na Sejm RP
Teresa Glenc

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *