Spotkanie z Papieżem Franciszkiem w Częstochowie

Nocą 28 lipca 2016 r. tłumy wiernych zgromadziły się na Jasnej Górze, by uczestniczyć z Papieżem Franciszkiem w porannej mszy św. z okazji 1050. rocznicy Chrztu Polski. W uroczystości wzięli udział także m.in. prezydent RP Andrzej Duda wraz z małżonką, marszałek Senatu Stanisław Karczewski, premier Beata Szydło wraz z członkami Rady Ministrów oraz licznie przybyli parlamentarzyści. Nie zabrakło również posłanki Teresy Glenc.

Uroczystą liturgię poprzedziło wykonanie „Bogurodzicy” – najstarszej polskiej pieśni religijnej związanej z początkiem chrześcijaństwa w naszej Ojczyźnie.

W homilii Ojciec Święty odniósł się do wielowiekowej i niełatwej historii Polski – Wasz naród pokonał na swej drodze wiele trudnych chwil w jedności (…) Tutaj na Jasnej Górze, podobnie jak w Kanie Maryja oferuje nam swoją bliskość i pomaga nam odkryć, czego brakuje do pełni życia (…) Pomyślmy o wielu synach i córkach Waszego narodu: męczennikach, którzy sprawili, że zajaśniała bezbronna moc Ewangelii, o ludziach prostych, a jednak niezwykłych, którzy potrafili świadczyć o umiłowaniu Boga (…) jak Jan Paweł II i święta Faustyna. Papież nawiązał również do rocznicy Chrztu Polski – Znamienne jest, że obecna rocznica chrztu Waszego narodu zbiega się dokładnie z Jubileuszem Miłosierdzia. (…) myśląc o darze tysiąclecia obfitującego wiarą, wspaniale jest przede wszystkim podziękować Bogu, który podążał z Waszym narodem, biorąc go za rękę, tak jak ojciec bierze za rękę swojego syna i towarzysząc mu w wielu sytuacjach.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *